VARIA zawierają materiały ikonograficzne oraz prezentują ciekawostki, motywy fotograficzne, tematy i autorów będących w kręgu zainteresowania Fundacji Karrenwall. 

 

Fotografia w druku

Dwie fotografie Alberta Gottheila w fotograficznym oryginale i wersji drukowanej wydawnictwa A. W. Kafemanna.

 

Retusz

Znana fotografia Pawła Czarneckiego przechodziła kilka faz retuszowania i kadrowania. Najbardziej widoczne jest, usunięcie sterty gruzu z lewej strony tajemniczego pana w kapeluszu (na fotografii).

 

 

Motywy

Długie Pobrzeże, wieczorny widok od północy na czterech fotografiach Gertrudy Kelting i jednej Piotra Czarneckiego.

 

 

 

Motywy

Nocne zdjęcia Żurawia w Gdańsku wydają się identyczne, choć były wykonane przez różnych autorów, w różnym czasie. 

 

 

 

Motywy

Popularny, zimowy motyw fotograficzny w wersjach trojga znanych autorów. 

 

 

 

Motywy

Trzy fotografie Gertrudy Kelting wykonane z tego samego okna kamienicy przy Targu Węglowym. 

 

 

 

Fotomontaż

Prześledźmy kulisy fotomontażu z lat 30. XX wieku. Oryginalna fotografia Pawła Czarneckiego jest na każdym etapie "upiększana" i jedyne co można powiedzieć na obronę autora tych zabiegów, jest to, że wszystkie elementy fotomontażu pochodzą z jego zdjęć. 

 

 

 

Motywy

Widok z pasażu Zbrojowni na ul. Piwną jest jednym z ciekawszych gdańskich motywów. Zwróćmy jednak uwagę na retuszowanie. Szczytem kreatywnego retuszu zdjęć, jest ostatnia pocztówka z przedwojenną fotografią Czarneckiego, wydana w roku 1948. 

 

 

 

Motywy

Popularny motyw Bazyliki Mariackiej od strony północno-wschodniej w kilku ujęciach. Przedostatnie zdjęcie jest wykonane z tego samego miejsca, co poprzednia fotografia Alberta Gottheila, ale nie ma już Wielkiej Synagogi i widoczne jest schronisko Benecke'go. 

 

 

 

Fotomontaż

Sterowce wzbudzały zainteresowanie i były ciekawym dodatkiem do nieba nad Gdańskiem. Trzy pierwsze fotografie są oryginalne a kolejne są fotomontażem. Pracownia Paula Czarneckiego dodawała Zeppelina (niestety tego samego w wersji lustrzanej) do kolejnych zdjęć pod różnymi nazwami: Graf Zeppelin lub Hindenburg.

 

 

 

Motywy

Nabrzeże Targu Rybnego

 

 

 

Motywy

Widok Długiego Pobrzeża z wieży Domu Przyrodników na trzech wersjach fotografii Gertrudy Kelting.

 

 

 

Retusz

Co zrobić jak mamy starsze zdjęcie a budynek został zmodernizowany? Retusz. Pierwsze zdjęcie Alberta Gottheila powstało przed rokiem 1932, przed wymianą okien w Dworze Artusa i wydawca broszury "Danzig ruft!" z roku 1935, musiał to poprawić zmieniając okna na nowe. Podobne zabiegi widzimy na fotografiach Domu Krużgankowego przy kościele św. Trójcy. W ramach programu "regotyzacji" w roku 1908 skuto tynk na fasadzie a wydawcy pocztówek dorysowywali belki "pruskiego muru" na starszych fotografiach.

 

 

 

Retusz

Dwie a właściwie trzy fotografie Pawła Czarneckiego z widocznym retuszem. Na pierwszej, bez powodu usunięto drzewo, a na drugim latarnię uliczną. Na pocztówce z widokiem Teatru Miejskiego dokonano również przedruku nazwy na Teatr Państwowy po zmianie nazwy obiektu.