listopad 2019

W grudniu 2019 r. ukaże się drugie, rozszerzone wydanie poczytnego albumu Atelier Gottheil & Sohn (1843–1943). Publikacja liczy 232 strony – zawiera ponad 600 zdjęć i ilustracji, w tym nowe fotografie lub lepsze odbitki ze znanych już ujęć. Najstarsze zdjęcia portretowe pochodzą z firmy Richarda Gottheila, z lat 1860–1864.

W kolejnym wydaniu zrezygnowaliśmy z druku w kolorze, gdańskich pocztówek fotograficznych z XX wieku. Piękne sepie i przebarwienia są efektowne, ale fotografie te były czarno-białe i powinny być w druku bliższe oryginalnemu zdjęciu. 

Szczególnie ciekawe wydaje się zidentyfikowanie, posiadanych przez Muzeum Narodowe w Gdańsku szklanych negatywów w formacie 13 x 18 cm, które były stykowo kopiowane przy produkcji pocztówek w atelier Alberta Gottheila. Zbiory szklanych negatywów Muzeum Narodowego w Gdańsku zawierają ponad 3000 fotografii. Część z nich jest uszkodzona, prawdopodobnie przez działania wojenne i wymaga opracowania na podstawie fotograficznych odbitek – sygnowanych pocztówek.